Jak dobrać części samochodowe?

W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu jest absolutnie powszechne. Każde gospodarstwo domowe ma przynajmniej jeden pojazd, a coraz więcej rodzin decyduje się na posiadanie nawet dwóch aut. Wraz z użytkowaniem samochodu, nieunikniona staje się konieczność jego serwisowania i wymiany części eksploatacyjnych. Warto jednak wiedzieć, jak dobrać odpowiednie części do swojego modelu samochodu, aby zapewnić mu właściwe funkcjonowanie i długotrwałą sprawność. Zdecydować się na kupno części do auta po VIN czy skorzystać z katalogu z częściami samochodowymi? A może zdać się na pomoc ekspertów? Zapraszamy do lektury!

Części samochodowe po VIN

Jedną z najbardziej niezawodnych metod, które ułatwiają kupno auto części, jest katalog części samochodowych po VIN. Numer VIN jest niezwykle istotną informacją, która po poprawnym odkodowaniu pozwala Ci poznać wiele szczegółów dotyczących Twojego auta. Jest to m.in.: marka, model, fabryczne wyposażenie itp. Posiadanie tych informacji daje Ci wiele możliwości w wyszukiwaniu odpowiednich części samochodowych po numerze VIN.

Oczywiście, by skorzystać z tej metody, musisz wiedzieć, gdzie znaleźć numer VIN. Istnieje kilka opcji, z których najprostsze to odczytanie go z dowodu rejestracyjnego lub tabliczki znamionowej znajdującej się w samochodzie. Numer VIN składa się z 17 znaków i można go znaleźć w różnych miejscach (np. na przegrodzie czołowej, nadkolu, podłodze przy prawym fotelu, pod maską, pod przednimi dywanikami lub na podłodze bagażnika) w zależności od producenta i niestety wciąż brakuje jednolitej standaryzacji w tym aspekcie. Znając ten numer, można skutecznie korzystać z wyszukiwarek części samochodowych i znaleźć dokładnie te, które pasują do Twojego pojazdu.

Niestety, wadą weryfikacji części po VIN jest to, że ogólnodostępne bazy części zazwyczaj nie umożliwiają korzystania z numeru VIN w swoich wyszukiwarkach. Tego rodzaju metoda jest przede wszystkim dostępna w hurtowniach, sklepach specjalizujących się w konkretnych markach pojazdów oraz autoryzowanych serwisach.

Katalog części samochodowych

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także posiadanie oryginalnego numeru katalogowego części samochodowych (OEM). Numer ten znajduje się na niemal każdej części pojazdu - może to być naklejka, tabliczka lub kombinacja liter i cyfr wybita w materiale.

Znajomość numeru katalogowego ma ogromną zaletę. Prawie nie ma ryzyka, że nowa część nie będzie pasować. Obecnie produkowane samochody są złożone z różnych elementów, co oznacza, że różne egzemplarze tego samego modelu auta mogą mieć różne części wykonujące tę samą funkcję. Warto podać dla przykładu, że dwa pozornie identyczne modele samochodów mogą mieć zupełnie różne części. To często powoduje zamieszanie przy zakupie części do samochodu.

Jeżeli posiadasz numer katalogowy to możesz skorzystać np. z katalogu części samochodowych online. Wystarczy wpisać go w wyszukiwarkę, a w wynikach pojawią się wszystkie produkty o tym konkretnym numerze. W tym miejscu bardzo przydatny może okazać się system oznaczania jakości, dzięki czemu można jeszcze bardziej świadomie podjąć decyzję o kupnie:

  • grupa OE (Original Equipment) - części przeznaczone do fabrycznego montażu, dostępne w autoryzowanych stacjach obsługi. Mają logo producenta samochodu i charakteryzują się najwyższą jakością, ale są również kosztowne. Najlepiej stosować je w samochodach nie starszych niż 2-3 lata.
  • grupa OEM (Original Equipment Manufacturer) - części produkowane na tych samych liniach co OE, praktycznie tej samej jakości. Różnią się tym, że mają tylko logo producenta części, a nie marki samochodu. Są tańsze, nawet o 30-40%. Najczęściej polecane do samochodów 3-5letnich, ale nie starszych niż 8 lat.
  • grupa OEQ (Original Equipment Quality) - części o jakości porównywalnej do tych na fabryczny montaż, ale produkowane przez inne firmy. Są sprawdzone, mają przystępne ceny i mogą być nawet lepsze od oryginałów. Dobrze pasują do samochodów o stażu przynajmniej 8 lat.
  • części regenerowane - ajtańsza grupa zamienników, które są przywracane do właściwości użytkowych. Wzorowane na częściach klasy OEM. Regeneruje się głównie m.in. rozruszniki, przekładnie kierownicze czy alternatory. Stosowane przede wszystkim w starszych samochodach (powyżej 8 lat) ze względu na ich cenę i ekologiczny aspekt.

Przejrzyj dostępny katalog części samochodowych, który prezentuje bogatą ofertę naszego sklepu motoryzacyjnego: https://tmparts.pl/oferta/katalog-czesci-samochodowych. Dzięki wykorzystaniu aktualizowanych baz danych TecDoc, TEMOT, Moto-Profil i Haynes PRO, możemy zagwarantować precyzyjne dopasowanie części zamiennych do każdej marki samochodów. Wyszukiwanie auto części po marce, modelu i roczniku samochodu Podstawową metodą dostępną w praktycznie każdym sklepie jest wyszukiwanie części samochodowych na podstawie marki i modelu pojazdu. Jednak samo posiadanie informacji o marce i modelu nie wystarcza - konieczne jest również określenie dokładnej wersji samochodu. By to zrobić potrzebne będą następujące informacje: data produkcji, wyposażenie oraz moc silnika pojazdu. Ważne jest również pamiętać, że moc silnika ma znaczenie nie tylko przy elementach związanych bezpośrednio z silnikiem lub skrzynią biegów - może ona wpływać również na zawieszenie, układ hamulcowy oraz system elektryczny. W rezultacie wprowadzenia tych danych powinieneś otrzymać listę różnych producentów oferujących części zamienne do samochodu, który posiadasz.

Ważnym aspektem jest również sprawdzenie, czy dany pojazd jest wyposażony w klimatyzację i automatyczną skrzynię biegów, ponieważ może się okazać, że znaleziona część na pierwszy rzut oka pasuje, ale jest przeznaczona tylko do wersji z klimatyzacją. To właśnie dlatego niezwykle istotne jest dokładne czytanie opisów części. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy zakupiona część pasuje do danej marki i modelu, ale w innej wersji, co wymagać będzie jej wymiany. Należy również pamiętać, że ogólnodostępne bazy części zwykle nie uwzględniają nietypowych wersji wyposażenia, które są dedykowane tylko na niszowe rynki.

Dobór przez eksperta - sprzedawcę albo mechanika

Jeżeli nie wiesz, jak kupić części samochodowe to doskonałym pomysłem jest również skorzystanie z pomocy eksperta! To skuteczna strategia, zwłaszcza w przypadku trudności z odczytaniem numeru VIN lub potrzeby większej pewności w zakresie wyboru właściwych części. Wystarczy, że skontaktujesz się ze specjalistami TM Parts, którzy dostępni są dla Ciebie w dwóch lokalizacjach (w Legnicy i Wałbrzychu) i podasz im model samochodu oraz rodzaj części, której szukasz. Jest to szczególnie pomocne, gdy dana część jest oferowana przez kilku producentów, a sam nie masz pewności, którego z nich wybrać. Nasi eksperci doskonale wiedzą, że dla wielu kierowców motoryzacja nie jest pasją, dlatego też chętnie służą swoją fachową wiedzą i pomocą. Skontaktuj się już dziś!