Jak dobrać opony samochodowe?
Konieczność zakupu nowego kompletu opon samochodowych spędza sen z powiek wielu kierowcom. Obawa o obniżenie komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy jest w pełni słuszna, zwłaszcza kiedy dokona się wyboru opon niepasujących do danego samochodu. Sprawdź, jak dobrać opony do Twojego pojazdu, aby zapewnić sobie wygodną, komfortową i bezpieczną jazdę.
Jakie opony zimowe?
Przed rozpoczęciem poszukiwań nowego kompletu opon zimowych warto wiedzieć, czym one tak właściwie są. Ogumienie zimowe wyróżnia się specjalną konstrukcją, która przeznaczona jest do użytkowania w niskich temperaturach oraz trudnych warunkach na drodze. Niekorzystne warunki oznaczają obecność lodu, śniegu oraz błota. Za większe bezpieczeństwo na drodze odpowiada sam bieżnik, który w zimówkach ma dużą ilość lameli, zapewniających większą przyczepność na jezdni. Lamele mają za zadanie wbijać się w zalegający śnieg lub pokrywę lodową, co pozwala stabilizować tor jazdy. W oponach zimowych zastosowana jest również unikalna mieszanka gumy, która jest wzbogacona o większą ilość krzemionki. To natomiast wpływa na zmianę temperatury twardnienia opony, dzięki czemu zimówki mogą lepiej radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Różnice pomiędzy 3PMSF i M+S
Każda opona zimowa posiada oznaczenie w postaci płatka śniegu, który zamknięty jest w symbolu góry mającej trzy szczyty. Nazwa 3PMSF oznacza three peak mountain snow flake, co jest po prostu opisem zawartości grafiki w języku angielskim. Symbol ten został zatwierdzony w listopadzie 2012 roku przez Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy w Unii Europejskiej, ale jego ważność uznaje się również m.in w Stanach Zjednoczonych oraz kilku innych krajach świata. Oznaczenie umieszczane jest na tych oponach, które przeszły wymagane testy oraz otrzymały certyfikat.
W przypadku symbolu M+S, czyli mud and snow, mamy do czynienia z oponami przeznaczonymi do użytku podczas częstej jazdy w śniegu i błocie. Jest to jednak oznaczenie, które nie jest poparte żadnymi badaniami oraz certyfikacją. Co ciekawe, dawniej symbol ten był uznawany za samodzielne oznaczenie opon zimowych. Używa się go nawet do dziś, jednak na współczesnych oponach występuje wraz z oznaczeniem 3PMSF.
Warto pamiętać, że powinno się wybierać jedynie te opony, na których występują oba te symbole, ponieważ obecność samego M+S nie oznacza, że opona ma cechy pozwalające na bezpieczną jazdę w śniegu. Oznaczenie to można bowiem spotkać również na oponach przeznaczonych do samochodów terenowych, które nie mają zbyt wiele wspólnego z odpornością na niskie temperatury.
Opony alpejskie i nordyckie
Opony zimowe posiadają również wewnętrzny podział, który determinuje zastosowanie różnego rodzaju ogumienia w danej strefie klimatycznej. Opony alpejskie są przeznaczone do klimatu umiarkowanego, w którym zima nie jest tak dotkliwa, a drogi są regularnie odśnieżane. W Polsce, która znajduje się właśnie w klimacie umiarkowanym, na drogach często wykorzystuje się sól lub inne środki, które mają na celu szybkie usunięcie śniegu z jezdni. Ogumienie typu alpejskiego jest zaprojektowane z myślą o poruszaniu się po suchej oraz mokrej nawierzchni w niskich i minusowych temperaturach.
Opony nordyckie to z kolei ogumienie przeznaczone do poruszania się po regionach, w których panują długie i dotkliwe zimy. A takie mają miejsce m.in w Skandynawii, północy Stanów Zjednoczonych oraz Rosji. Opony mają więc ułatwić poruszanie się po mocno zaśnieżonej jezdni, która jest odśnieżana stosunkowo rzadko lub nawet wcale. Opony nordyckie przewyższają opony alpejskie właśnie w aspekcie radzenia sobie z grubą pokrywą śnieżną, ale jednocześnie wykazują gorsze parametry podczas poruszania się po odśnieżonej jezdni w minusowych temperaturach. Rzadko stosuje się je w polskich samochodach, nie tylko ze względu na ich przeznaczenie, ale i znacznie wyższą cenę.
Opony zimowe do aut typu SUV
Samochody wyposażone w silniki o dużej mocy lub pokonujące dalekie trasy ze stałą, wysoką prędkością, wymagają zastosowania nieco innego typu ogumienia zimowego. Na szczęście większość firm produkujących ogumienie ma już w swojej ofercie profesjonalne opony zimowe do aut typu SUV. Dzięki temu właściciele pojazdów o nieco wyższych parametrach mogą wybierać spośród wielu wariantów opon, nawet tych o sportowym charakterze.
Jakie opony wielosezonowe?
Przed zakupem opon całorocznych warto zastanowić się, czy aby na pewno jest to najlepszy wybór dla naszego samochodu. Ogumienie całoroczne może co prawda zastąpić zarówno opony letnie, jak i zimowe, jednak w niektórych przypadkach zastąpienie opon zimowych całorocznymi może okazać się nietrafionym pomysłem. Ma to miejsce głównie w przypadku samochodów, które mają duże przebiegi roczne, dużą moc silnika oraz pokonują długie trasy z wysoką prędkością. Takie pojazdy wyposażone w opony całoroczne mogą wykazywać gorsze parametry hamowania oraz częściej wpadać w poślizg.
Wybór opon wielosezonowych jest natomiast bardzo dobrą decyzją dla kierowców, którzy są właścicielami samochodów o małej lub średniej mocy silnika. Ogumienie całoroczne jest również doskonałą inwestycją w przypadku pojazdów miejskich, poruszających się zazwyczaj po krótkich odcinkach drogi. Podczas podejmowania decyzji o zakupie opon wielosezonowych warto również zwrócić uwagę na własny styl jazdy. Kierowcy poruszający się płynnie, unikający mocnego hamowania oraz przyspieszania będą mogli cieszyć się swoim kompletem opon przez wiele lat.
Ogumienie wielosezonowe jest najczęściej wybierane przez osoby ceniące sobie wygodę i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Dzięki jednemu kompletowi opon, który sprawdzi się przez cały rok, właściciele samochodów mogą uniknąć regularnych i niekiedy uciążliwych wizyt w serwisie ogumienia.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to opony zupełnie bezobsługowe. W trosce o własne bezpieczeństwo warto dokonywać corocznej kontroli, podczas której dokonuje się rotacji oraz wyważania opon. Dzięki temu można przedłużyć żywotność ogumienia i uniknąć usterek podwozia, które generują źle wyważone opony.
Opony wielosezonowe są również doskonałą alternatywą dla właścicieli pojazdów, którzy nie chcą wydawać zbyt wiele na części eksploatacyjne. Koszt jednego kompletu opon jest oczywiście znacznie niższy niż w przypadku zakupu opon letnich i zimowych. W dodatku odejmuje się koszt ich wymiany u wulkanizatora.
Jakie opony letnie?
Zakup opon letnich jest znacznie prostszy niż konieczność wyboru nowego ogumienia zimowego. W tym wypadku najlepiej jest kierować się oczywiście zaleceniami producenta oraz dwoma aspektami, które mają największy wpływ na prowadzenie samochodu w cieplejszych miesiącach. Pierwszym z nich jest zapewnienie sobie jak najlepszej, czyli najkrótszej drogi hamowania. Co istotne, powinno się zwracać uwagę głównie na współczynnik hamowania na powierzchniach mokrych. Jest to niezwykle ważne w przypadku ogumienia letniego stosowanego w miesiącach, w których mogą występować nagłe i ulewne deszcze. Parametr ten oznaczany jest literami A, B oraz C, w przypadku których każda niższa grupa oznacza wydłużenie drogi hamowania o nawet kilka metrów.
Drugim kluczowym czynnikiem, na który powinno się zwracać uwagę podczas zakupu opon letnich, jest poziom generowanego hałasu. Akustyka ogumienia może na pierwszy rzut oka wydawać się mało istotnym parametrem, jednak to, jak bardzo jest ważna, wychodzi najczęściej podczas długich, letnich tras. Pasażerowie samochodu wyposażonego w opony o słabej akustyce mogą szybko zauważyć, jak bardzo obniża ona komfort podróży. Długotrwałe przebywanie w pojeździe, w którym ilość decybeli znacznie przekracza standardowy poziom, skutecznie uniemożliwi radość z podróżowania.
Jakie opony kupić?
Bez względu na to, jakie opony najlepiej sprawdzą się w Twoim samochodzie, z pewnością znajdziesz je w TM Parts w Legnicy oraz Wałbrzychu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wybór nowego kompletu opon nie należy do najprostszych zadań i dodatkowo wymaga od właściciela pojazdu podjęcia szeregu niełatwych decyzji.
Doskonale dopasowane ogumienie jest priorytetowym aspektem dla bezpiecznego prowadzenia samochodu oraz czerpania radości z komfortowej jazdy. Jeśli wciąż masz wątpliwości, a sporo Twoich pytań pozostaje bez odpowiedzi, możesz odwiedzić nas w salonie stacjonarnym. Podczas wizyty dokonamy dokładnego wywiadu i pomożemy w doborze idealnego kompletu opon.